Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

STAŻ ZAGRANICZNY W NIEMCZECH

 

 

    W dniach od 27 września do 9 października 2020 roku grupa uczniów naszej szkoły wyjechała na zagraniczne praktyki zawodowe do Niemiec. Uczniowie zawodu kucharz, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie realizowali projekt pt. „Wyrównywanie szans na rynku pracy – mobilności zawodowe dla uczniów ze specjalnymi potrzebami“.

    Podczas dwutygodniowego pobytu uczniowie zdobywali praktyczne doświadczenie zawodowe w niemieckim ośrodku Internationaler Bund Berlin – Brandenbug w mieście Frankfurt nad Odrą. W ramach projektu uczestniczyli w zajęciach z języka niemieckiego, zajęciach kulturowych i pedagogicznych przygotowujących ich do wyjazdu. Projekt gwarantował zakwaterowanie, transport, przejazdy lokalne, ubezpieczenie, kieszonkowe oraz pełną opiekę pedagogiczną. Uczniowie biorący udział w projekcie musieli wykazać się dobrymi wynikami w nauce, zachowaniu oraz wybitnymi umiejętnościami zawodowymi.

    Program stażu obejmował zagadnienia związane z pracą na warsztatach kucharskich, hotelarskich (w tym obsługa konsumenta), pracowni stolarskiej i wykończeniowej obiektu. Uczniowie poznali niemieckie standardy wykonywania zadań zawodowych. Praca praktykantów oceniana była przez niemieckich instruktorów. Pobyt obejmował również udział w wielu zajęciach turystycznych i imprezach kulturalnych. W dniu 03.10.2020 roku uczniowie odbyli wycieczkę do miasta Berlin (uczniowie zwiedzili Muzeum Techniki, Brama Branderburska i inne atrakcje miasta). Uczniowie uczestniczyli także w wycieczce do Leśnego ZOO. W czasie wolnym uczniowie mieli do dyspozycji świetlicę, piłkarzyki, boisko – piłka nożna, koszykówka, stół do tenisa stołowego.

    Na zakończenie praktyki uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności.

    Była to pierwsza z pięciu zagranicznych mobilności zawodowych w projekcie, finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach realizowanego projektu: „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”

    Projekt realizowany jest przez konsorcjum, w skład którego wchodzą: Internationaler Bund Polska (wnioskodawca/lider konsorcjum) i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Krakowie oraz SOSW w Bochni, SOSW dla młodzieży niewidomej i słabowidzącej w Chorzowie i Zespół Szkół Specjalnych nr 14 w Krakowie.