Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

ZACHOWAĆ PAMIĘĆ – 72. ROCZNICA WYZWOLENIA AUSCHWITZ

 

    W piątek 27 stycznia młodzież klas II i III miała okazję uczestniczyć w prezentacji poświęconej ofiarom masowych niemieckich zbrodni oraz zaplanowanej i przeprowadzonej przez Niemców zagładzie sześciu milionów Żydów europejskich podczas II wojny światowej. To jednocześnie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu ustanowiony przez ONZ w 2005 roku.

    Inspiracją tegorocznej prelekcji stała się akcja internautów w obronie dobrego imienia Polski ze względu na powtarzające się, w zagranicznych m.in. niemieckich mediach, przykłady zakłamywania historii – informacje o „polskich obozach zagłady”. Walka o prawdę polega na zamieszczaniu grafik z napisami w języku angielskim lub polskim typu "Obozy zagłady były niemieckie", "Nigdy nie zapomnij! Nazizm wyprodukowano w Niemczech" czy "Nie myl ofiary z mordercą. Nazistowskie niemieckie obozy zagłady. Nigdy polskie!". Sformułowania o polskich obozach są szczególnie bolesne dla byłych więźniów Auschwitz. Lidia Maksymowicz trafiła tam jako kilkuletnie dziecko. Była numerem 70072. Jak zdecydowanie podkreśla: „Oprawcy w obozie nie mówili po hitlerowsku ani nazistowsku. Mówili po niemiecku”. Słowa te jednoznacznie wskazały prawdziwych sprawców. Obozy zbudowali NIEMCY, one służyły niemieckim celom politycznym, a więźniami byli przedstawiciele różnych narodowości.

    „Czas” jest głównym tematem obecnej rocznicy. Symbolizuje go zegarek odnaleziony podczas prac archeologicznych w rejonie komory gazowej i krematorium III w 1967 roku. Ten przedmiot, wraz z innymi rzeczami osobistymi należącymi do ofiar, powrócił do Muzeum w Oświęcimiu. Symboliczne ślady po zamordowanych w postaci fragmentów naczyń, kluczy, guzików, butelek po perfumach to historia osób, która będzie pokazana na wystawie w Miejscu Pamięci. Pozostaje misja walki z upływającym czasem. Im dalej od tamtych wydarzeń, tym trudniej pamiętać, dlatego tak ważne jest, by uświadamiać kolejne pokolenia, przestrzegać je przed skutkami wrogości i niechęci do innych. Po feriach zimowych zaplanowano przedstawienie prezentacji klasom pierwszym.