Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

Dzień Polski po krakowsku

 

19 października 2018 roku Szkoła Przysposabiająca uczestniczyła w Dniu Polskim po Krakowsku. Była to bardzo nowoczesna multimedialna podróż z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Pracowaliśmy z programami do obróbki zdjęć TONY TOOL i PIZAP oraz aplikacją do tworzenia komiksów MAKEBELIEFSCMIX, a plakat wykonano przy pomocy programu CANVA.

    Wędrując po naszym Starym Krakwie przeszliśmy koło Wisły na Wzgórze Wawelskie, tam spotkaliśmy smoka ziejącego ogniem, dalej ul. Franciszkańską pod Okno Papieskie i na Plac Wszystkich Świętych pod Urząd Miasta, kolejno udaliśmy się na Rynek Główny , a tam zobaczyliśmy Ratusz, Kościół Mariacki, Sukiennice, Pomnik Adama Mickiewicza i krakowskie kwiaciarki i zwiedzających turystów oraz piękne dorożki. Dalej przeszliśmy ulicami Rynku  kolejno Floriańską aż do Barbakanu.

    Wysłuchaliśmy opowieści  o Dzwonie Zygmunt , o hejnale Mariackim, o najmniejszym kościółku św. Wojciecha oraz anegdotę o kościele św. Piotra i Pawła oraz przeszliśmy Aleją Gwiazd.

    Mieliśmy możliwość posmakować smaków związanych z Krakowem. I tak degustowaliśmy obwarzanki krakowskie, kiełbasę krakowską i mieszankę krakowską. Rozwiązywaliśmy rebus i krzyżówkę o Krakowie  a za każdą dobrą odpowiedź dostawaliśmy punkty które wrzucaliśmy do specjalnej tuby. Mieliśmy możliwość zaśpiewać piosenkę pt. „ Krakowiaczek jeden…” , poznać historię stroju krakowiaka i krakowianki  wraz z pięknie haftowanymi gorsetami, a także obrzędy i sposoby zaplatania obecnie tak modnych warkoczy.

    Bawiliśmy się i zdobywaliśmy wiedzę, a na koniec od Pana Dyrektora otrzymaliśmy nagrody: obwarzanki, Buławę Lajkonika, czekoladowe 1000 euro oraz przejazd dorożką po Krakowie.

    Pani Sylwii, P. Bogusi, P. Uli i P. Eli dziękujemy za przygotowanie krakowskiej lekcji multimedialnej.