Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

"SZKOŁA DO HYMNU" -

11 LISTOPADA, GODZINA 11.11

 

W dniu 8 listopada 2019 roku uczniowie naszego Ośrodka zgromadzili się na sali gimnastycznej szkoły przy ulicy Szujskiego, aby odpowiedzieć na ogólnopolski apel „Szkoła do Hymnu”. W przystrojonej barwami narodowymi sali, o symbolicznej godzinie 11.11 wszyscy zgromadzeni odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

    Następnie pani Ewa Karasińska przedstawiła prezentację pt. „101 lat Niepodległości”. Mieliśmy okazję poznać historię drogi do niepodległości okupionej kilkoma nieudanymi zrywami powstańczymi, okoliczności powstania legionów polskich we Włoszech, mazurka Dąbrowskiego. Ciekawą dla nas informacją były szczegóły tworzenia w Krakowie Legionów Piłsudskiego i batalionów uzupełniających. Ze zdziwieniem dowiedzieliśmy się, że w budynku szkoły przy ul. Konfederackiej utworzono kurs szkoły podchorążych Legionów Polskich, a budynek szkoły przy ul. Barskiej stanowił kwaterę legionistów.

    Podsumowaniem prezentacji były dwa cytaty – słowa Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” oraz słowa Jana Pawła II: „Wolność to dar, ale jednocześnie zadanie”. Nie możemy zapominać o odważnych czynach naszych przodków, spośród których wielu poświęciło swoje życie, aby walczyć o naszą wolność. Musimy doceniać to, że nasz kraj jest już wolny, uczyć się na co dzień patriotyzmu, poszanowania wolności i przywiązania do własnego narodu.