Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

KONKURS "MATEMATYKA HOLISTYCZNIE- CZYLI JAK?"

 

    „Podejście holistyczne do jakiegoś przedmiotu zakłada, że świat stanowi całość i nie da się go sprowadzić do sumy części, wszystko jest jednym. W naszym pomyśle matematyka przeplata się z innymi naukami i można uczyć się jej na przykład po angielsku, a jeśli ucząc bawimy się, przeżywamy emocje i coś przy tym tworzymy zdobyta wiedza na długo pozostaje w naszej pamięci.”

    Miesiąc pisania projektu: zbierania pomysłów, planowania, tworzenia biznesplanu i wreszcie jest - radość z wygranej, mBank wybrał nasz projekt do realizacji! Po prawie dwóch miesiącach przygotowań, które rozpoczęły się jeszcze we wrześniu: pracach nad scenariuszem, opracowywaniu zadań, zapraszaniu zaprzyjaźnionych szkół, próbach z uczniami, kompletowaniu kostiumów, obmyślaniu i przygotowywaniu dekoracji, gdy nagrody zostały już kupione, dyplomy wydrukowane, a szkoły potwierdziły swój udział - w poniedziałek 23 października Branżowa Szkoła nr 30 zamieniła się w królestwo Matematyki.

    Gośćmi naszej placówki było siedem szkół z województwa małopolskiego: Kraków SOSW nr 6, Zespół Placówek Specjalnych z ul. Lubomirskiego, Zespoły Szkół z Chrzanowa, Oświęcimia, Myślenic, Wieliczki i Skawiny.

    Międzyszkolny konkurs „Matematyka holistycznie – czyli jak?” rozpoczął się krótkim przedstawieniem z udziałem uczniów, podczas którego na scenie pojawiło się czterech sławnych matematyków: Kartezjusz, Pitagoras, Archimedes i Isaac Newton, który zamienił nawet kilka słów w swoim ojczystym języku, czyli po angielsku. Widownia poznała też tajemniczą Ludolfinę, która okazała się wcieleniem liczby π.

    Myślą, która przyświecała pracom nad projektem były słowa Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem", dlatego po krótkiej części oficjalnej na sali gimnastycznej każda szkoła wraz ze swoimi opiekunami rozdzieliła się na osiem klas, w których przygotowano dla nich zadania wpisujące się w holistyczne pojmowanie matematyki. Uczniowie dokonywali pomiarów, grali w quizy, rozpracowywali zegary, układali matematyczne puzzle w języku angielskim i nie tylko, bawili się na tablicy interaktywnej, tworzyli prace artystyczne i wiele innych, a nawet udało się zorganizować konkurencję sportową. Nie zabrakło też prawdziwych i całkiem skomplikowanych obliczeń, których uczniowie musieli dokonywać na różnych etapach zabawy. Świetna organizacja i praca wielu osób pozwoliła ośmiu zespołom sprawnie przechodzić od zadania do zadania.

    Po półtoragodzinnych zmaganiach wszyscy spotkaliśmy się znowu na sali gimnastycznej, która z sali teatralnej zamieniła się w przytulną kawiarenkę, gdzie zmęczeni „olimpijczycy” mogli odpocząć przy pizzy i herbacie.

    Wreszcie jury mogło ogłosić wyniki. Pierwsze miejsce zajął Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 6, na drugim miejscu uplasował się Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy z Chrzanowa, co jest tym bardziej godne wyróżnienia, że walczyli w trzy, a nie pięć osób jak pozostałe drużyny. Jury przyznało też trzecie miejsce Zespołowi Szkół i Placówek Specjalnych z ul. Lubomirskiego oraz wyróżnienie dla Zespołu Szkół z Wieliczki.    

    Warto wspomnieć, że dzięki sponsoratowi mBanku mogliśmy obdarować uczestników konkursu cennymi nagrodami. Oprócz słodyczy, które otrzymali wszyscy uczniowie na nagrody złożyły się kosmetyki, akcesoria audio (głośniki bluetooth, słuchawki), powerbanki, atrakcyjne artykuły papiernicze itp.

    Wartością dodaną imprezy były cenne kontakty zawodowe jakie mogli nawiązać nauczyciele uczący w różnych szkołach – odwiedzający nas pedagodzy bardzo chwalili pomysłowość i organizację imprezy, dopytywali o niektóre najciekawsze pomysły np. grę KAHOOT, którą rozgrywa się jednocześnie na tablicy interaktywnej i telefonach komórkowych uczniów.

    Tak duża impreza nie mogłaby się odbyć bez współpracy i pomocy wielu osób ;-)

SPONSOR: mBank

POMYSŁ: Jolanta Nycz, Paulina Kwiatek

SCENARIUSZ / PRODUKCJA/ REŻYSERIA / PROWADZENIE: Paulina Kwiatek, Jadwiga Połatyńska

DEKORACJA BUDYNKU i SAL / REKWIZYTY: Małgorzta Nędza, Ewa Biel, Katarzyna Szymura, Patryk Szymura, Paulina Kwiatek, Jadwiga Połatyńska, Agata Kuza

MUZYKA: Grzegorz Połatyński, Paulina Kwiatek

ZAPLECZE TECHNICZNE / OPRAWA MEDIALNA: Katarzyna Szymura, Mariusz Fornal, Jadwiga Połatyńska

GASTRONOMIA: Ewa Biel, Katarzyna Szymura, Paulina Kwiatek, Wiola Kłębek

PROWADZENIE KONKURSÓW: Katarzyna Szymura, Jadwiga Połatyńska, Paulina Kwiatek, Ewa Biel, Michał Gacek, Marianna Wyszyńska-Tyniec, Monika Stec-Szymanowska, Renata Pąchalska, Zuzanna Wątroba

AKTORZY: Łukasz Spytkowski, Elżbieta Polak, Dominika Biernat, Mateusz Larysz, Mateusz Płatek, Paweł Przebinda, Kamil Ziółkowski

 Wszystkim serdecznie dziękujemy ;-)