Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

COŚ W TYM POLSKIM JEST – 8. SZKOLNY KONKURS POLONISTYCZNY

 

    Niewątpliwie polszczyzna ma w sobie coś wyjątkowego, pociągającego, ciekawego, dającego do myślenia. Wzbudza w nas chęć bliższego poznania. Ma znaczenie w codziennej komunikacji i powinniśmy się z nią liczyć. Służy budowaniu więzi międzyludzkich, pozwala na dialog. Coraz częściej pojawiają się głosy o ubóstwie naszego języka, o rozprzestrzeniającym się wirusie wulgaryzmów i słownictwa potocznego. Nie da się ukryć, że nieodłącznym składnikiem kultury współczesnej jest język swobodny. Jednak nie w każdej sytuacji będzie mile widziany, stosowny. Przecież nadmierna swoboda zapomina o innych, traktuje ich bez szacunku i pozornie skraca dystans. My wszyscy – twórcy kultury języka – mamy możliwość sprawienia, że będzie w nim nasza siła, a nie słabość, niezadowolenie i kompleksy. Zastanawiajmy się, w jaki sposób sami używamy polszczyzny i jak komunikuje-my się z ludźmi. Wszak wiadomo, że refleksja nad językiem stanowi refleksję nad światem i człowiekiem.

    Kolejna edycja konkursu miała na celu m.in.: przypomnienie o roli i miejscu języka ojczystego w naszym życiu, podniesienie świadomości językowej, uwrażliwienie na językowy savoir-vivre (stosowność wyrażania się i kulturę słowa), wzmocnienie poczucia, że mowa polska jest tworzona przez każdego użytkownika i każdy z nas jest za nią odpowiedzialny.

    Wśród zadań nie zabrakło tych z przymrużeniem oka. O higienę języka ojczystego zadbał Kabaret Smile. Zdjęcia, zawarte w multimedialnej prezentacji, miały wywołać określone skojarzenia ze znanymi skrótowcami bądź związkami frazeologicznymi. Identyfikację przysłów ułatwiały konkursowiczom zagadki dźwiękowe. Znajomość form i zwrotów grzecznościowych pomagała w etycznym traktowaniu odbiorcy, konstruowaniu wypowiedzi w celu uniknięcia jego urażenia.

    Różnorodność zadań pozwoliła wyłonić zwycięzców w kilku kategoriach.

1. MIEJSCE – Kornelia Sroka

2. MIEJSCE – Jakub Krawczyk

3. MIEJSCE - Małgorzata Bujakiewicz i Mikołaj Hajto

WYRÓŻNIENIE – Natalia Wacławik

MISTRZ KALIGRAFII – Krystian Majewski

MISTRZ ORTOGRAFII – Kacper Klimczak, Katarzyna Kocik

MISTRZ ETYKI I KULTURY JĘZYKOWEJ – Małgorzata Kocik

MISTRZ FRAZEOLOGII – Kornelia Sroka

    Gratulacje dla wszystkich uczestników i serdeczne podziękowania dla Mecenasa imprezy - Stowarzyszenia Wielkie Serce.