Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

STAŻ ZAGRANICZNY UCZNIÓW - MECHANIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+

 

     W dniach 5 - 18 maja 2019 roku w Schkeuditz koło Lipska w Niemczech trwał staż zawodowy uczniów zawodu mechanik pojazdów samochodowych z SOSW nr 1 oraz uczniów ZSS nr 14 w ramach programu Erasmus+.   "Nabywanie kompetencji zawodowych i mobilność wsparciem w wyrównywaniu szans zawodowych młodzieży" to tytuł projektu, którego głównym celem było zdobywanie doświadczenia w zawodzie.

    Juz pierwszego dnia pobytu uczniowie złożyli wizytę w zakładzie produkcyjnym BMW w Lipsku - BMW-Werk Leipzig. Obszar, na którym został wybudowany zakład to powierzchnia 8000 hektarów. Wszystkie budynki zaprojektowała kobieta Zaha Hadid, która jako jedyna dostała nagrodę odpowiednik Pulitzera w architekturze. Budynki to beton, szkło i stal. Wszystko jest zautomatyzowane, jedna hala to około 200 robotów. 1500 robotów obsługuje 150 pracowników. Roboty od postania zakładu nigdy się jeszcze nie zepsuły. Praca rozłożona jest na dwie zmiany. Na dziennej zatrudnionych jest 8000 pracowników, na drugiej 6000. Każdy z pracowników musi opanować przynajmniej trzy czynności, po to aby praca nie była monotonna, a personel wydajny. Na każdym kroku widać troskę o pracownika. Przy taśmach montażowych na podłogach położone są specjalne maty (aby nie chodzić po betonie). Na każdym stanowisku pracownicy mają do dyspozycji skrzynki z wodą. Oprócz montażystów są tzw. logistycy którzy dowożą potrzebne części na czas. Każde auto jest oznaczone plakietką państwa, do którego będzie wysłane. Pracownicy mają do dyspozycji kuchnię, bar, restaurację, pokoje wyciszeń. Na miejscu zatrudniony jest psycholog. Wokół zakładu między budynkami posadzone są jabłonie oraz rośliny miododajne (80 hektarów). Ogrodnicy zbierają jabłka, które przerabia się na konfitury i dźemy dla pracowników oraz miód (800 kg na rok). Wszędzie jest czysto, sterylni i cicho. Do produkcji aut używa się m. in. liści z zielonych oliwek oraz polimerów (które sprowadza się z USA). Do sklejenia jednych drzwi, które ważą 13 kg używa się 1 kg kleju. Akumulatory działają dożywotnio. Codziennie na parkingu stoi około 2000 samochodów do wywozu. Model i8 jest najdroższym modelem.

    W zakładach BMW uczniowie zapoznali się z historią firmy, obszarami produkcji fabryki samochodów osobowych oraz działalnością przedsiębiorstwa w Niemczech, informacją o poszczególnych etapach produkcji.

    Kolejne dni upływały na treningu praktycznym w warsztacie samochodowym. Tam uczniowie zapoznali się z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującej w zakładzie, przygotowaniu stanowiska pracy, narzędzi, sprzętu i materiałów potrzebnych podczas zajęć praktycznych. Kolejnym krokiem była typowa praca mechanika samochodowego - przygotowywanie typowych elementów dla zespołów i podzespołów pojazdu samochodowego, demontaż i montaż różnych zespołów i podzespołów pojazdu samochodowego, kontrola możliwości ponownego wykorzystania elementów i kontrola kompletności elementów, montaż i demontaż automatycznej i manualnej skrzyni biegów, itp.

    Podczas praktyk uczniowie posługiwali się jedynie językiem niemieckim i angielskim. Mieli również możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych w kontaktach z grupą młodzieży hiszpańskiej, która również odbywała praktyki w Lipsku.

    Staż to nie tylko ciężka praca w  warsztatach samochodowych. To także rozwój osobisty i kulturalny. Młodzież zwiedzała Lipsk - skwer "Augustusplatz", Filcharmonię "Gewandhaus", kościoły "St. Nikola" i "St. Thomas", zabytkowy pasaż handlowy "Madler Passage", Stary i Nowy Ratusz Miejski. Kolejną wycieczką była podróż do Berlina. Tam zwiedzanie jednego z najstarszych tego typu obiektów na świecie oaz wielu innych zabytków tego miasta.

      Niesamowicie ciekawym doświadczeniem była wycieczka do Drezna, a tam zwiedzanie Szklanej Manufaktury Volkswagena.

    Uczniowie wrócili ze stażu bardzo zadowoleni, bogatsi o nowe doświadczenia, pewniejsi siebie i pełni wrażeń.