Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

STAŻ ZAWODOWY W NIEMCZECH

 

 

    W dniach od 15 do 28 kwietnia 2018 roku grupa uczniów naszej szkoły wyjechała na zagraniczne praktyki zawodowe do Niemiec. W ramach europejskiego programu Erasmus+ uczniowie zawodu cukiernik realizowali projekt pt. „Staż zawodowy szansą młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie na integrację zawodową i społeczną“.

    ERASMUS to program UNI EUROPEJSKIEJ w dziedzinie edukacji, szkolenia, młodzieży oraz sportu. Dzięki programowi ERASMUS+ osoby uczące się zawodu mogą zdobywać doświadczenie zawodowe oraz podwyższać swoje umiejętności językowe.

    Podczas dwutygodniowego pobytu uczniowie zdobywali praktyczne doświadczenie zawodowe w niemieckim ośrodku Internationaler Bund Berlin Mitte gGmbH w mieście Jena. W ramach projektu uczestniczyli w zajęciach z języka niemieckiego, zajęciach kulturowych i pedagogicznych przygotowujących ich do wyjazdu. Projekt gwarantował zakwaterowanie, transport, przejazdy lokalne, ubezpieczenie, kieszonkowe oraz pełną opiekę pedagogiczną. Uczniowie biorący udział w projekcie musieli wykazać się dobrymi wynikami w nauce, zachowaniu oraz wybitnymi umiejętnościami zawodowymi.

  Oto właśnie oni:

ADRIANNA PAWLIK

JOANNA KOCEMBA

PATRYK GZYL

JAKUB PŁOSZAJ

EWA JAROS

PATRYCJA KRÓL

    Program stażu obejmował zagadnienia związane z pracą na warsztatach cukierniczych obiektu. Uczniowie poznali niemieckie standardy wykonywania zadań zawodowych. Praca praktykantów oceniana była przez niemieckich instruktorów. Pobyt obejmował również udział w wielu zajęciach turystycznych i imprezach kulturalnych.

    W dniu 21 kwietnia 2018 roku uczniowie odbyli wycieczkę do miasta Weimar (miasto z którym związani byli m.in. Goethe, Schiller). Uczniowie odbyli wycieczkę do parku kreatywności i fantazji IMAGINATA (http://imaginata.de/stationenpark/) W czasie wolnym uczniowie mieli do dyspozycji świetlicę, piłkarzyki, boisko – piłka nożna, koszykówka, stół do tenisa stołowego. Na zakończenie praktyki uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności.