Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

MIŁOŚĆ W CZASIE KALEKIM

 

Jak napisał Norman Davies w książce Europa walczy… nie jest tak, że wojna niesie z sobą tylko nieszczęście i rozpacz. Podsyca ona wszystkie ludzkie emocje. […] Takich ekstremalnych uczuć nie przeżywa się w czasach pokoju.

Gdy dokoła panowały śmierć i zniszczenie, wielu ludzi nie zapominało o drugim człowieku. O kilku przykładach miłości w czasie II wojny światowej młodzież Ośrodka mogła usłyszeć w ramach obchodów 73. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście, które odbyły się 25 stycznia 2018 roku.

Warto tu wspomnieć takie postaci jak: Maksymilian Kolbe, symbol bezgranicznego poświęcenia dla bliźniego i zachowania człowieczeństwa w obliczu totalitaryzmu, Mala Zimetbaum i Edward Galiński, dwoje więźniów odnajdujących uczucie za obozowymi drutami oraz Irena Sendlerowa, która dzięki niezłomności ducha uratowała z warszawskiego getta około 2500 żydowskich dzieci.

Głównym hasłem prezentacji multimedialnej była pamięć przekazywana przez ludzi i zapisana w przedmiotach. Punkt wyjścia do ukazania losów ofiar masowej zagłady stanowił zarys historii Żydów w Polsce, przypomnienie ich roli we współtworzeniu państwa polskiego oraz wpływu na rozwój kulturalny i ekonomiczny kraju. Wśród poruszonych zagadnień znalazły się m.in.: sytuacja Żydów przed światowym konfliktem zbrojnym z lat 40. XX-wieku, ciekawostki obejmujące sukcesy żydowskich sportowców reprezentujących  biało-czerwone barwy na międzynarodowych zawodach, przejawy zakłamywania historii Polski – bolesne doświadczenie zarówno dla byłych więźniów obozów, jak i współczesnych Polaków, relacje ocalałych. Ukazano sposób działania kompleksu Auschwitz-Birkenau – miejsca natychmiastowego uśmiercania ludzi w komorach gazowych, zbiorowych i pojedynczych egzekucjach lub stopniowego wyniszczania poprzez niewolniczą pracę, głód, choroby, epidemie, zbrodnicze eksperymenty medyczne.

Klimat tamtych czasów dobrze oddały dwa filmy. Pierwszy to jeden z pięciu odcinków dokumentalnego serialu Z Kroniki Auschwitz. Poświęcony związkowi Mali i Edka i ich próbie ucieczki z oświęcimskiego piekła. Okazało się, że w nieludzkim czasie również jest miejsce na miłość. Kocham i jestem kochana  - takie słowa wypowiedziane przez Malę do współwięźniarki Auschwitz pozostały w pamięci młodych widzów. Drugi obraz Dzieci Ireny Sendlerowej  stanowi opowieść o kobiecie poświęcającej wszystko dla ratowania innych. Sprawiedliwa wśród Narodów Świata swoje podejście do życia zawarła w stwierdzeniu: Trzeba walczyć o dobro. Dobro musi zwyciężyć, a do najważniejszych wartości zaliczyła miłość, tolerancję i pokorę.