Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

   

WYDARZENIA SPORTOWE

W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

 


 

Zawody na obiektach AWF

 

    W dniu 24 maja 2015 roku na obiektach AWF w Krakowie odbyły się dwie imprezy sportowe, w których brali udział zawodnicy klubu ,,Wilki" Olimpiad Specjalnych, działającego w naszym ośrodku. W XVI Małopolskim Mitingu w Lekkiej Atletyce nasi reprezentanci, w swoich grupach, startowych zajęli czołowe miejsca: Dariusz Bil - I miejsce w biegu na 100 m i pchnięciu kulą, Sylwester Chrzan VII miejsce w biegu na 100 m i III miejsce w pchnięciu kulą, Mikołaj Macedoński III miejsce w biegu na 100 m i I miejsce w pchnięciu kulą, Michał Sobkowski IV miejsce w biegu na 100 m i II miejsce w pchnięciu kulą. W VII Małopolskim Turnieju Bocce Olimpiad Specjalnych Celia Hadław i Krystian Tytko zajęli I miejsce w turnieju drużynowym i III miejsce w deblu.

 

 

 


 

"Kręć kilometry"

    W dniu 7 maja 2015 roku pod opieką Haliny Kobyłczyk, Marty Pałki i Ewy Biel uczniowie z klasy II A, B, D, III B i D wzięli udział w nowej formie zajęć rekreacyjnych pt. „Kręć Kilometry”. Na Palcu Szczepańskim w mobilnej strefie Fundacji Allegro All For Planet grupa młodzieży na rowerach spinningowych wspólnie wykręciła około 80 km :) Dzięki udziałowi w akcji oraz Fundacji Allegro w mieście Krakowie powstanie 100 dizajnerskich stojaków rowerowych. Ponadto mogliśmy oglądać pokazy pierwszej pomocy i spróbować swoich sił w ćwiczeniach praktycznych na fantomie oraz zapoznać się z wyposażeniem apteczki rowerzysty. Ta forma zajęć okazała się niezwykłą zabawą! Dzięki kampanii młodzież stwierdziła, że od jutra do szkoły będą przyjeżdżać rowerem jako najbardziej ekologicznym środkiem komunikacji miejskiej.

 

 


XVI Lekkoatletyczne Mistrzostwa Województwa Małopolskiego "Sprawni Razem"

    13 maja 2015 roku reprezentacja uczniów ZSZ Nr 30 w Krakowie wzięła udział w zawodach na obiektach AWF w Krakowie. Celem tych Mistrzostw była popularyzacja lekkiej atletyki wśród młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie oraz osiąganie wysokiego poziomu sprawności fizycznej. Sukces, pokonywanie samych siebie w konkurencjach wspomaga realizację celów rehabilitacyjnych, rewalidacyjnych i wychowawczych w pracy z młodzieżą. Reprezentanci ZSZ Nr 30 pod opieką nauczycieli WF: Haliny Kobyłczyk, Beaty Jewiarz, Magdaleny Ross i Jacka Zuby zdobyli indywidualnie medale i dyplomy w następujących konkurencjach:

100 m: I miejsce w biegu finałowym - Mariusz Szlachta

200 m: I miejsce – Patryk Odziewa, II miejsce - Agnieszka Włodek, III miejsce – Krzysztof Ciepiela,

400 m: II miejsce - Damian Okarmus, IV miejsce – Krzysztof Ciepiela,

800 m: IV miejsce – Kinga Wcisło,

1500 m: I miejsce - Patryk Odziewa,

Skok w dal: I miejsce – Paweł Paluchowski, III miejsce Patryk Zawadzki,

Skok wzwyż: III miejsce – Paweł Paluchowski,

Kula: IV miejsce Patryk Zawadzki,

Sztafeta 4x100 M: III miejsce drużynowo w składzie: Paweł Paluchowski, Paweł Biel, Krzysztof Ciepiela, Patryk Zawadzki, Madejski Walenty,

    Jeszcze raz gratulujemy wszystkim reprezentantom szkoły a w szczególności jedynym w szkole dwóm odważnym kobietom: zawodniczki Agnieszka Włodek i Kinga Wcisło. Dziękujemy za wielką determinację w walce o zwycięskie medale i miejsca.

Nauczyciele Wychowania Fizycznego

 

 

 


Mistrzostwa Województwa Małopolskiego w piłce nożnej chłopców

    W dniu 7 maja 2015 roku w Skotnikach rozegrane zostały Mistrzostwa Województwa Małopolskiego w piłce nożnej chłopców. Nasza drużyna w składzie: Tarczyński Rafał, Orzeł Kamil, Madejski Walenty, Szlachta Mariusz, Zawadzki Patryk, Biel Paweł, Kapera Daniel, Balicki Sylwester, Paluchowski Paweł zajęła 3 miejsce. Opiekunami zespołu byli: Beata Jewiarz i Jacek Zuba. Gratulujemy kolejnego medalu!!!

 

 


Mistrzostwa Polski w futsalu kobiet - Słupsk 2015

    11 kwietnia odbyły się Mistrzostwa Polski w futsalu kobiet w Słupsku. Po wcześniejszym zwycięstwie zawodów wojewódzkich do kadry zakwalifikowały się trzy uczennice z naszej szkoły: Karolina Balicka, Renata Płaszewska, Weronika Styrkacz. Reprezentacja województwa zajęła 7 miejsce. Pomimo napiętego grafiku wraz z dziewczętami udało nam się dotrzeć na plażę i choć przez chwilę nacieszyć się urokami naszego Bałtyku. Pogoda dopisała i choć nie zdobyłyśmy 1 miejsca wróciłyśmy zadowolone i uśmiechnięte. Opiekę sprawowały p. Magdalena Ross i p. Renata Szpulecka.

 

 


Wojewódzkie zawody w biegach przełajowych - Nowy targ 2015

    W marcu odbyły się Wiosenne Biegi Przełajowe. Nasi uczniowie zajęli: Patryk Odziewa 3 miejsce, Dariusz Bil 6 miejsce, Sylwester Balicki 10 miejsce. Opiekę sprawowały p. Magdalena Ross i Halina Kobyłczyk.

 

 


Wojewódzki Turniej Futsalu Kobiet

    W dniu 8 kwietnia 2015 r. w Krakowie odbył się Wojewódzki Turniej Futsalu Kobiet. Nasze dziewczęta w składzie: Płaszewska Renata, Balicka Karolina, Wcisło Kinga, Grzelakowska Magdalena i Styrkacz Weronika wywalczyły złoty medal!!!. Do kadry województwa małopolskiego na Mistrzostwa Polski w Słupsku zostały powołane: Balicka Karolina, Styrkacz Weronika i Płaszewska Renata. Opiekę sprawowały Panie Beata Jewiarz i Magdalena Ross.

 

 
   

 


Wojewódzki Turniej Piłki Nożnej Futsalowej

    Dnia 18 marca 2015 roku w Myślenicach rozegrany został Wojewódzki Turniej Piłki Nożnej Futsalowej. Nasza drużyna w składzie: Paweł Biel, Walenty Madejski, Patryk Kutermak, Kamil Orzeł, Damian Zieliński, Mariusz Szlachta, Kapera Daniel zajęła IV miejsce. Opiekę sprawowały Panie : Beata Jewiarz i Magdalena Ross.

 

     

 

 


Młodzież ZSZ nr 30 i SPdP nr 2 na szkoleniu strzeleckim

    19 marca 2015 roku grupa uczniów naszego Ośrodka wzięła udział w szkoleniu strzeleckim z broni pneumatycznej na strzelnicy TS „Wisła” w Krakowie pod opieką nauczyciela WF Haliny Kobyłczyk.        

    Byli to uczniowie, którzy już odkryli talent do tego sportu z kl. 3 c, 3 e, 3 b-p oraz uczennice z klasy 1 b, które rozpoczynają strzelecką przygodę w naszej szkole. Szkolenie prowadzone jest przez trenerów sekcji strzeleckiej, którzy pomagają bezpiecznie i odpowiedzialnie posługiwać się bronią pneumatyczną oraz opanować trudną sztukę strzału w dziesiątkę na tarczy. Emocje związane z edukacją strzelecką widać na zdjęciach.

    Organizację szkolenia finansuje uczniom Stowarzyszenie „ Wielkie Serce”.

 

 


III Międzyszkolne Zawody Sportowe z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa

    Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa jest obchodzony 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Data obchodów nie jest przypadkowa, gdyż dzień ten patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych. Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej osób z zespołem Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną oraz integracja z nimi. 26 marca 2015 rokuzorganizowaliśmy, po raz kolejny, imprezę sportowo- integracyjną, w której uczestniczyli wychowankowie SPdP nr 2, ZSZ nr 30 i SOSW nr 4 w Krakowie, członkowie Stowarzyszenia ,,Tęcza" oraz absolwenci naszej szkoły. Impreza rozpoczęła się na krytej pływalni Uniwersytetu Pedagogicznego, gdzie młodzież brała udział w zawodach pływackich na dystansie 25 i 50 m. Po zakończeniu zawodów pływackich, uczestnicy przeszli do budynku szkoły przy ul. Szujskiego 2, gdzie zorganizowano drużynowy Turniej Bocce. Zawodnicy, rodzice i nauczyciele, aktywnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zawodach. W organizacji imprezy wzięli udział wolontariusze, uczniowie Gimnazjum im. Piotra Michałowskiego w Krakowie.

 

 


Olimpiada Zimowa drużyn harcerskich

    11 lutego drużyna harcerska Ośrodka uczestniczyła w Olimpiadzie Zimowej zorganizowanej w Myślenicach na Górze Chełm. Zdobyliśmy medale za zajęcie pierwszego miejsca w wyścigu zaprzęgów. Uczniowie Mateusz Skab oraz Katarzyna Guzdkiewicz również otrzymali medale w konkurencjach indywidualnych. Mnóstwo fantastycznej zabawy :) Dziękujemy: Hufiec Kraków Podgórze, drużynie Zielone Słonce za zaproszenie na Olimpiadę :)

   

 


XV Małopolski Turniej Tenisa Stołowego Olimpiady Specjalne Polska Małopolskie

    4 listopada 2014 roku Hala Klubu Sportowego „Bronowianka” Kraków, ul. Zarzecze 124 a, gościła tenisistów stołowych zrzeszonych w ,,Olimpiadach Specjalnych".

Celem imprezy była popularyzacja tenisa stołowego jako dyscypliny sportowej i podsumowanie efektów szkolenia, uzyskanych w czasie treningów. Klub ,,Wilki" ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 reprezentowało czterech zawodników, którzy zajęli następujące miejsca:

Dariusz Bil - II miejsce

Michał Sobkowski - III miejsce

Szymon Aronowski - III miejsce

Sylwester Chrzan - IV miejsce

Gratulujemy wyników i życzymy sukcesów w kolejnych zawodach sportowych.

 

   

 


Mistrzostwa Polski w Piłce Ręcznej Mężczyzn

    W dniach 24-26 listopada 2014 roku w Obornikach Śląskich odbyły się Mistrzostwa Polski w Piłce Ręcznej Mężczyzn. W składzie reprezentacji województwa małopolskiego znaleźli się uczniowie Naszej Szkoły: Patryk Zawadzki, Paweł Biel, Patryk Kutermak i Nasz absolwent - Mateusz Grzyb. Po emocjonujących meczach, rozgrywanych systemem "każdy z każdym" reprezentacja ta wywalczyła brązowy medal!!!, a Patryk Zawadzki otrzymał nagrodę za Najlepszego Strzelca Turnieju zdobywając 21 bramek!!! Trenerem tej drużyny była Pani Beata Jewiarz. Gratulujemy Im kolejnego sukcesu!

 

 

 

 


III Zawody Pływackie Szkół Specjalnych o Puchar Starosty Krakowskiego

W dniu 21  października 2014 roku na  basenie w Skawinie rozstrzygnięto  III  Zawody  Pływackie  Szkół  Specjalnych  o Puchar Starosty Krakowskiego.  5  zawodników  z  SOSW   nr   1 spisało się wspaniale zdobywając 8 medali oraz III miejsce w sztafecie 4x25m. Drużyna naszych pływaków pod opieką pani Marty Pałki i pana Mateusza Kobalczyka walczyła do końca zdobywając następujące miejsca:

I miejsce w stylu mieszanym z deską 25m- Michał Sobkowski

II miejsce w stylu dowolnym 25m- Krystian Tytko

II miejsce w stylu dowolnym 25m- Patryk Kutermak

II miejsce w stylu dowolnym 25m- Michał Sobkowski

II miejsce w stylu grzbietowym 25m- Patryk Kutermak

II miejsce w stylu grzbietowym 25m- Mikołaj Macedoński

III miejsce w stylu dowolnym 25m- Mikołaj Macedoński

III miejsce w stylu grzbietowym  25m- Krystian Tytko

IV miejsce w stylu dowolnym 25m- Dariusz Bil

IV miejsce w stylu grzbietowy 25m- Dariusz Bil

IV miejsce w stylu grzbietowym 25m- Michał Sobkowski

    Nie tylko medale nas cieszą. Sam udział w wydarzeniu był szczególnym przeżyciem. Atmosfera była niezwykła. Drużyny kibicowały sobie wzajemnie i motywowały się do działania poprzez głośny doping. Zawodnicy wrócili do domu bogatsi o nowe doświadczenia i wrażenia. Cały sercem i duchem walki nastawiają się na udział w zawodach w następnym roku. Być może wśród naszych czytelników - uczniów znajdą się osoby – miłośnicy pływania, którzy zechcą powalczyć o puchar dla SOSW nr 1 w roku 2015- serdecznie zapraszamy !!!

 

 


Zajęcia z nauki pływania

 

    Nasi uczniowie ze Szkoły Przysposabiającej  raz w tygodniu (czwartek) uczestniczą w zajęciach nauki pływania. Oswajanie z wodą, zabawy w wodzie i nauka pływania odbywają się pod czujnym okiem wykwalifikowanych instruktorów Naszego Ośrodka na basenie przy Akademii Pedagogicznej.

    Młodzież  w sposób naturalny lubi kontakt z wodą., a przy okazji spontanicznej zabawy może rozwijać swoje umiejętności motoryczne, wzmacniać mięśnie i relaksować się.

    Zajęcia w wodzie dają uczniom dodatkową stymulację rozwoju psychoruchowego, pozwalającą podnieść jego sprawność, inteligencję ruchową na wyższy poziom. Woda jest środowiskiem dostarczającym dodatkowych bodźców, które umożliwiają w większym stopniu zdobywanie wiedzy o otaczającym świecie.. Im szybciej nastąpi pobudzanie, tym wcześniej u dziecka zadziałają kolejne procesy rozwoju inteligencji ruchowej i umysłowej.

Dodatkowo zapraszamy wszystkich chętnych ze szkoły zawodowej na zajęcia basenowe, które odbywają się w poniedziałki o godz. 16.30

 


Mistrzostwa Polski w piłce nożnej kobiet

- Kraków 2014

 

    We wrześniu na obiektach J&J Sport Center w Skotnikach odbył się Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt. Sponsorem imprezy było m. in. Stowarzyszenie „Wielkie Serce” działające na rzecz naszego Ośrodka. Turniej rozgrywany był systemem „każdy z każdym”. Do reprezentacji dostały się dwie uczennice naszej szkoły: Karolina Balicka i Wioletta Michalczyk pod opieką Pani Beaty Jewiarz i Magdaleny Ross. Po bardzo wyrównanych meczach i niestety nie sprzyjającej aurze reprezentacja województwa małopolskiego wywalczyła I miejsce.  Oficjalne rozpoczęcie umiliły nam występem tanecznym  dziewczęta z zespołu ASLAN.

Klasyfikacja medalowa:

Złoto  -  MAŁOPOLSKA

Srebro – MAZOWIECKIE

Brąz  -  POMORSKIE

 

G R A T U L U J E M Y !!!!!!!

 

   

 


V Małopolski Miting Pływacki

Olimpiad Specjalnych

 

    W dniu 25 września 2014 roku na krytej pływalni AGH w Krakowie odbył się już V Małopolski Miting Pływacki poświęcony pamięci pana Piotra Fitowskiego.  Pływacy z sekcji „Wilki” godnie reprezentowali nasz Ośrodek zdobywając aż  8 medali!!!

    Celem mitingu było propagowanie aktywnego stylu życia, w tym pływania jako doskonałej formy terapii i rekreacji oraz prezentacja umiejętności osób z upośledzeniem umysłowym zrzeszonych w sekcjach Olimpiadach Specjalnych.

    Nasi pływacy zajęli w swoich grupach startowych następujące miejsca:

I miejsce w stylu dowolnym 25 m- Karol Kadłubek

II miejsce w stylu grzbietowym 25m- Karol Kadłubek

II miejsce w stylu grzbietowym  50m -Darek Bil

III miejsce w stylu dowolnym 25m -Anna Komorek

III miejsce w stylu dowolnym 25m- Krystian Tytko

III miejsce w stylu dowolnym 25m- Michał Sobkowski

III miejsce w stylu dowolnym 50m- Krystian Tytko

III miejsce w stylu grzbietowym 25m- Dariusz Bil

    Wywalczone medale są odzwierciedleniem nie tylko aktualnego poziomu umiejętności, ale również sportowej rywalizacji, przezwyciężania własnych słabości i woli walki.

    Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów !!!

    Opiekę na zawodach sprawowały : pani Magdalena Ross i pani Marta Pałka.

 

 


Mistrzostwa Województwa

Małopolskiego w piłce nożnej dziewcząt

    W dniu 9 września 2014 roku odbyły się Mistrzostwa Woj. Małopolskiego w piłce nożnej dziewcząt. Nasza drużyna zajęła II miejsce. Do reprezentacji na Mistrzostwa Polski zostały powołane: Janeczek Alicja i Balicka Karolina.