Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

W podziemiach Rynku Głównego

 

    W ramach programu Erasmus+ „Niepełnosprawny uczeń w holistycznej podróży do świata mediów i nowych technologii”  wdrożonego projektu „Dnia Polskiego po Krakowsku” Szkoła Przysposabiająca przeszła szlakiem multimedialnej wyprawy po płycie Rynku Głównego. Zobaczyliśmy Kościół św. Wojciecha, Sukiennice i kramy, ratusz z zegarem, tablicę upamiętniającą Hołd Pruski oraz Przysięgę Kościuszkowską. Wysłuchaliśmy hejnału mariackiego który jest grany co godzinę na cztery strony świata.

    Docelowym punktem naszej wyprawy były Podziemia Rynku Głównego w Krakowie – oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa znajdujący się pod wschodnią częścią płyty Rynku Głównego. Zajmuje powierzchnię ponad 6 tys. m².

    W Podziemiach zobaczyliśmy multimedialne widowisko - podróż w czasie, w której można poczuć atmosferę panującą na średniowiecznym rynku. W czasie zwiedzania turystom towarzyszą odgłosy gwaru targu albo też płonących zabudowań. Wykorzystano liczne nowoczesne techniki multimedialne, np. urządzenia holograficzne do prezentacji rekonstrukcji budynków, mające stworzyć w muzeum atmosferę pozwalającą wczuć się w Kraków sprzed siedmiuset lat. Poza zwykłymi eksponatami, około sześciuset modeli można zobaczyć w trójwymiarze na jednym z 37 ekranów dotykowych. Na terenie muzeum znajduje się też ekran z pary wodnej oraz kilkadziesiąt wyświetlaczy i projektorów..

    Podziemna ekspozycja przedstawia zarówno historię Krakowa, jak i prezentowane są zabytki (monety z XIV w., ceramika, ozdoby, średniowieczne narzędzia, 600-letnie przybory higieniczne) potwierdzają wielusetletnią tradycję wymiany handlowej prowadzonej na krakowskim Rynku, a zachowane fragmenty brukowanych dróg świadczą o średniowiecznych technologiach budowy dróg.

    Zwiedzający wędrują pod ziemią wokół Sukiennic szklanymi pochylniami i kładkami, zawieszonymi ponad zachowanymi średniowiecznymi traktami, z których najstarsze datuje się na XI wiek. W skład stałej ekspozycji wchodzą m.in.

·  Kramy Bolesławowe,

·  Kramy Bogate,

·  główne towary eksportowe Krakowa,

·  średniowieczne bruki Sukiennic,

·  rekonstrukcja dwunastowiecznych warsztatów złotnika i kowala,

·  hologramy – zabudowa Rynku,

·  rekonstrukcja kramu kupca średniowiecznego,

·  kramy Bolesławowe z XIII w.,

·  sale projekcyjne w których można zobaczyć multimedialny Poczet Królów Polskich oraz sale kinowe przedstawiające historię Krakowa od średniowiecza do współczesności.

    Od Pani przewodnik dowiedzieliśmy się kim był Małodobrotliwy, Dorotka oraz od czego pochodzi słowo rosół i jak go ugotować.

    Była to dla nas bardzo cenna lekcja historii. Dziękujemy Wszystkim za jej zorganizowanie.