Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

    W związku ze Świętem Niepodległości w dniach 8 – 9 listopada 2012 r. młodzież naszego Ośrodka – w ramach lekcji patriotyzmu – udała się do nowootwartego Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila”. Była świetna okazja do zapoznania się z fenomenem armii Polskiego Państwa Podziemnego, zrodzonej z konieczności obrony bytu państwa i narodu polskiego podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej.

Uczniowie zwiedzili nowoczesną ekspozycję muzealną, wzbogaconą środkami multimedialnymi i podzieloną na tematyczne przestrzenie wystawiennicze. Zapoznając się z historią II RP, przebiegiem kampanii wrześniowej, Powstaniem Warszawskim, a także powojennym terrorem komunistycznego aparatu bezpieczeństwa PRL-u.

Młodzież była szczególnie zainteresowana rekonstrukcją czołgu Vickers, kadłubem amerykańskiego samolotu Halifax, oraz olbrzymią makietą tajną niemieckiej broni – rakiety V-2.

Naszym sympatycznym przewodnikiem po muzeum był jego pracownik pan Artur Jachna, któremu dziękujemy za fachowe i przystępne oprowadzanie po ciekawej ekspozycji muzealnej.