Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

WSPANIAŁY POCZĄTEK WAKACJI -

WYJAZD DO NORYMBERGI

 

    W dniach 28 czerwca do 4 lipca, tuż po zakończeniu roku szkolonego, grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami rozpoczęła wakacje wyjazdem do Niemiec w ramach wymiany uczniowskiej z zaprzyjaźnioną szkołą Jakob-Muth-Schule w Norymberdze.

    Już od ponad dziesięciu lat uczniowie obu szkół odwiedzają się wzajemnie, tym razem to Polscy uczniowie zawitali w Bawarii, gdzie spędzili siedem cudownych, wypełnionych atrakcjami dni. Pobyt rozpoczął się w malowniczej miejscowości Eschenbach w pensjonacie "Pod zielonym łabędziem". Podczas tej bardziej rekreacyjnej części wyjazdu, uczniowie z Niemiec i Polski mieli okazję poznać się nawzajem i zaprzyjaźnić uczestnicząc we wspólnych wycieczkach po okolicznym parku krajobrazowym, grając w piłkę, poszukując skarbu, pływając w jeziorze i basenie, czy nawigując siedmiometrową łodzią. Kolejne dni spędziliśmy zwiedzając zabytkową Norymbergę - drugie co do wielkości miasto Bawarii. Program kulturalny pobytu w Norymberdze był niezwykle bogaty. Wraz z polską przewodniczką spacerowaliśmy po starych uliczkach miasta zasłuchani w niezwykłe historie o: rzece Pegnitz płynącej przez miasto, domu kata i zwyczajach sądowniczych z dawnych czasach, starych mostach (mieliśmy okazję przespacerować się najstarszym wiszącym mostem w Europie), sławnych norymberskich kościołach i znanych mieszkańcach, na przykład znanym z kościoła Mariackiego Wicie Stwoszu. Niesamowitą przygodą był spacer podziemnymi piwnicami miasta, które w średniowieczu zajmowali bawarscy browarnicy, a w czasie II wojny światowej służyły jako schrony i do ewakuacji mieszkańców. Opowieści o podziemnej historii miasta dopełniła wizyta w starym browarze, gdzie zapoznaliśmy się z tradycyjną produkcją znanego w Bawarii trunku. Przygodą były też odwiedziny w zoo połączone z niesamowitym pokazem w delfinarium i interaktywne zabawy w parku doświadczeń, gdzie poza wieloma innymi atrakcjami uczestniczyliśmy w warsztatach muzycznych na temat starych i oryginalnych instrumentów. Tradycyjnie już głównym punktem programu była wizyta polskich uczniów w szkole gospodarzy Jakob-Muth-Schule. Niezwykle ciekawie było poznać miejsce, w którym uczą się niemieccy rówieśnicy, uczestniczyć we wspólnych zajęciach w pracowni stolarskiej i gotowaniu. Niezapomniany wyjazd zakończyliśmy uroczystą kolacją w dawnym browarze Lederer.

    Podziękowaniom i zapewnieniom o wzajemnej przyjaźni nie było końca. Pożegnaliśmy się zapraszając naszych gospodarzy do Krakowa.

Skład delegacji: Opiekunowie: Jadwiga Połatyńska, Beata Jewiarz, Mateusz Kobalczyk

Uczniowie: Jacek Bubka, Mateusz Fice, Aleksandra Górka, Marcel Halik,Małgorzata Leśniak, Mateusz Skab, Kornelia Sochacka,Paulina Ziębiec.

Pobyt możliwy był dzięki pomocy organizacji Lebenshilfe Nürnberg, organizacji „Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży” oraz  Stowarzyszenia „Wielkie Serce”. Dziękujemy!