Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

    Kształtowanie zbiorowej pamięci i uświadomienie znaczenia dziedzictwa kulturowego to dwa główne cele wycieczki w dniu 5 czerwca 2013 roku. Jej program składał się z dwóch części. Najpierw młodzież Ośrodka wzięła udział w lekcji muzealnej Trudne – proste słowa, projekcie realizowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście we współpracy z Działem Zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zwiedzanie obozów koncentracyjnych i zagłady Au-schwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau było próbą przybliżenia skali tragedii, która miała tam miejsce podczas II wojny światowej. Ta żywa lekcja historii przypomniała nam znaczenie postaw tolerancyjnych we współczesnym świecie.

    Trudne treści z Oświęcimia zrównoważyła wizyta w Pszczynie - górnośląskim mieście założonym w XIII wieku. Może się ono poszczycić dawnym książęcym zamkiem, w którym obecnie mieści się Muzeum. To najwspanialszy w swej klasie obiekt muzealny w Polsce i jeden z lepszych w Europie. Podziwialiśmy jego oryginalne wnętrza z zachowanym aż w 80% wyposażeniem. Mieszcząca się w gotyckich podziemiach zbrojownia ukazała nam europejskie i orientalne uzbrojenie z okresu od XVI do początku XX wieku.

    Wokół pałacu znajduje się rozległy park w stylu angielskim, pięknie prezentujący się właśnie w czerwcu, gdy kwitną rododendrony. My pojawiliśmy się tu w ostatniej chwili, kiedy niektóre z nich zaczęły już przekwitać. Spacer wśród licznych stawów oraz ciekawych budowli takich jak: brama chińska, pawilon herbaciany, kapliczki i łukowe mosty sprawia, że współczesny zabiegany człowiek może znaleźć wytchnienie. Niepowtarzalna atmosfera miejsca umożliwiła kontakt z cennymi wartościami historycznymi i kulturowymi.

<