Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

    W dniu 11 czerwca 2013 roku uczniowie ZSZ uczestniczyli w wycieczce do chorzowskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.

 

 

 

Zwiedzaliśmy obserwatorium astronomiczne, gdzie zobaczyliśmy największą w Polsce lunetę, przez którą naukowcy obserwują niebo od 1955 r. uczniowie mogli poznać budowę i zasady działania teleskopów oraz sposoby wykonywania obserwacji astronomicznych. Niestety niebo zasnute było chmurami i nie mogliśmy prowadzić obserwacji.

 

 

 

 

 

Na podwórku planetarium widzieliśmy ogromny zegar słoneczny, jednak nie udało nam się odczytać godziny – ach te chmury L.

 

 

Humory nam jednak dopisywały.

 

 

 

    Na sali planetarium uczestniczyliśmy w zajęciach dydaktycznych pt. „Cztery pory roku”. Na wstępie, gdy tylko zgasło światło ukazało się naszym oczom „niebo pełne roziskrzonych gwiazd”. Później w czasie seansu poznaliśmy elementy sfery niebieskiej (równik i południk niebieski, ekliptyka). Poznaliśmy położenie Ziemi w Układzie Słonecznym. Dowiedzieliśmy się, jaki są konsekwencje ruchu obrotowego Ziemi (zmiana dnia i nocy, czas słoneczny), oraz ruchu obiegowego Ziemi (zmiany oświetlenia Ziemi w różnych porach roku i na różnych szerokościach geograficznych).

 

W drodze powrotnej jeszcze odpoczynek i posilenie się.

 

Wycieczkę można uznać za udaną, bo wszyscy wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni!

Może pojedziemy tam jeszcze raz? ;-)