Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

W DRODZE PO ODZNAKĘ GOT

 

      

 

    Kolejna odsłona górskiego rajdu miała miejsce w Gorcach. 28 kwietnia 2016 roku dwadzieścioro dwoje śmiałków z przewodniczką oraz opiekunami panią Haliną Kobyłczyk i panem Arturem Nawrotem wyruszyło na trasę wiodącą z Obidowej przez Stare Wierchy i Maciejową do Rabki. Mieliśmy okazję podziwiać górski krajobraz w zimowej szacie. Zapierające dech w piersiach widoki Tatr zrekompensowały wszelkie niedogodności i trudy szlaku. Komu nie udało się nacieszyć minionej zimy śniegiem i ulepić bałwana, mógł to bez trudu uczynić teraz.

    Oto kilka ciekawostek dotyczących miejsc, w których byliśmy. Stare Wierchy 983 m n.p.m. - przez polanę wiodła kiedyś Droga Królewska z Krakowa na Węgry. Stała na niej karczma odwiedzana przez zbójników, obecnie mamy schronisko. Przebyty odcinek ze Starych Wierchów na Maciejową stanowi część Głównego Szlaku Beskidzkiego, którego długość wynosi aż 500 km i prowadzi z Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Bacówka PTTK Maciejowa to jedna z tzw. Moskałówek budowanych w latach 70 i 80 w Beskidach wg projektu Edwarda Moskały. Są one małymi schroniskami turystyki kwalifikowanej będącymi odpowiedzią na wielkie schroniska przeznaczone dla turystyki masowej.

    Zrobiliśmy kolejny krok, by sięgnąć po wymarzoną odznakę. Cudownie spędzony czas przybliżył nas do niej o kolejne 17 punktów. Poprzednia wyprawa pozwoliła nam zgromadzić ich 10. W sumie na nasze konto trafiło już 27.