Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

RAJD TURYSTYCZNY

W BESKIDZIE MAŁYM

 

    W tym roku szkolnym w ramach działalności Koła Turystycznego i Samorządu Uczniowskiego młodzież naszego Ośrodka wraz z opiekunami i przewodnikiem ruszyła na beskidzki szlak. W sobotę 10 października, piękną jesienną porą, rozpoczęła się przygoda z górami. Liczna, 20–osobowa, grupa ochotników postanowiła aktywnie, z dala od zgiełku miasta – nie przed monitorem telewizora czy komputera – spędzić wolny czas.

    Wędrówka rozpoczęła się w miejscowości Rzyki w gminie Andrychów – malowniczo położonej wsi w dolinie potoku Rzyczanka. Historia osady sięga XVI wieku. Stąd miłośników gór czekała wspinaczka na Leskowiec położony 922 m n.p.m. Szczytowa polana stanowi doskonały punkt widokowy.

    Przy dobrej widoczności panorama obejmuje widok na Pasmo Babiogórskie, Beskid Żywiecki, Tatry, Beskid Makowski, Wyspowy i Gorce. Podmuchy zimnego wiatru przypominały uczestnikom o prognozowanych opadach śniegu. Przy szlaku czerwonym z Leskowca do schroniska PTTK napotkać możemy pojedyncze okazy limb i sztucznie nasadzonej kosodrzewiny. Bogate jest także runo leśne, w którym dominują jałowce, borówki, liczne gatunki mchów i porostów. Z walorami przyrodniczymi Parku Krajobrazowego Beskidu Małego zapoznała uczestników rajdu przewodniczka. Pod szczytem Gronia Jana Pawła II, w schronisku PTTK wybudowanym w 1932 r., na zdobywców czekał ciepły posiłek. Na dawnej Jaworzynie znajduje się Sanktuarium Górskie Królowej Ludzi Gór – dar dla naszego papieża w 75. rocznicę urodzin, wybudowane w latach 90. ubiegłego wieku. Po obejrzeniu kaplicy młodzi turyści zeszli niebieskim szlakiem do wsi Ponikiew. W trakcie zejścia nie mogło zabraknąć instruktażu dotyczącego sprawnego rozpalania ognia przy użyciu krzesiwa.

    Wyjazd niewątpliwie wpłynął na kształtowanie charakteru, wytrwałość, współodpowiedzialność za pozostałych członków grupy. Miejmy nadzieję, że niezapomniana atmosfera gór pozostanie z nami na długo… aż do następnego wyjazdu, na który już dzisiaj serdecznie zapraszamy. :-)