Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

    Tworzą ją trzy oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa: Ulica Pomorska, Apteka Pod Orłem oraz Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Na ten trudny szlak pełen opowieści o wojnie młodzież, pod opieką nauczycieli języka polskiego, wyruszyła 11 października 2012 roku w 25-osobowej grupie złożonej z uczniów klas IIA, IIB, IIC, IID.

    Cel wycieczki stanowiło zapoznanie młodzieży z sytuacją w okupowanej Polsce, z niemiecką polityką prześladowań narodu polskiego i żydowskiego. Wizyta w miejscach naznaczonych piętnem II wojny światowej była okazją do ukazania Krakowa, a także losów jego polskich i żydowskich mieszkańców. Podczas wędrówki przez historię nie mogło zabraknąć refleksji nad moralnymi postawami człowieka w nieludzkim czasie. Podjęliśmy próbę zrozumienia wyborów dokonywanych przez konkretnych ludzi. Wielu potrafiło przeciwstawić się niemieckim okupantom i nie pozostać obojętnymi na zło i cierpienie innych. Na przykładzie postępowania niemieckiego przedsiębiorcy i polskiego właściciela apteki zobaczyliśmy, na czym polega próba ratowania godności i życia człowieka.

    Pierwszym punktem na naszej mapie zwiedzania była fabryka, której niemiecki właściciel ocalił od śmierci ponad tysiąc pracowników. W budynku znajduje się Wystawa Kraków - czas okupacji 1939-1945 wykorzystująca oryginalne przedmioty, fotografie, dokumenty z okresu wojny. Całość wzbogacono prezentacjami komputerowymi, filmami oraz wywiadami ze świadkami historii. Przewodnik przeprowadził nas m.in.: przez przedwojenny zakład fotograficzny, poczekalnię dworcową, bunkier polowy, mieszkanie w getcie, zakład fryzjerski, piwniczną kryjówkę.

    Znakiem rozpoznawczym placu Bohaterów Getta są krzesła - symboliczny pomnik upamiętniający tragedię dawnych mieszkańców tego miejsca. Pod numerem 18 mieściła się apteka prowadzona przez Tadeusza Pankiewicza, jedynego Polaka zamieszkującego na stałe w czasie wojny na terenie krakowskiego Getta. Apteka poza punktem pomocy medycznej stała się dla ludności żydowskiej miejscem chwilowego schronienia przed wywiezieniem do obozów zagłady, umożliwiała również kontakt ze światem zewnętrznym.

    Wkrótce przed nami trzeci punkt na Trasie Pamięci - wizyta w dawnym Domu Śląskim przy ul. Pomorskiej 2, gdzie mieściła się siedziba gestapo, niemieckiej tajnej policji odpowiedzialnej za okupacyjny terror. Siała ona postrach wśród polskiej i żydowskiej ludności Krakowa. Tutaj przesłuchiwano osoby przywiezione z więzienia przy ul. Montelupich.

    Na pewno dzięki temu wyjściu łatwiej będzie zrozumieć treści programowe poznawane w trakcie zajęć historii i języka polskiego.