Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

STOLICA ZALANA SŁOŃCEM - WYCIECZKA UCZNIÓW ZSZ NR 30 DO WARSZAWY

 

Wyjazd uczniów szkoły zawodowej do Warszawy upłynął pod znakiem kontaktu z historią, nauką, literaturą i miejską przyrodą. Od środy 11 do piątku 13 maja br. jego uczestnicy mogli zobaczyć kilka ważnych miejsc na mapie stołecznego miasta.

… Na początku zza szyby autobusu dostrzegliśmy jego nowoczesne oblicze z wysokimi biurowcami obok Pałacu Kultury i Nauki. Gdy szliśmy w kierunku Starówki, docierało do nas, ile trudu zadali sobie Polacy, by odtworzyć zabytki i klimat miasta po wojennych zniszczeniach. Zatrzymaliśmy się na Krakowskim Przedmieściu, przed Pałacem Prezydenckim, na Placu Zamkowym, przy Kolumnie Zygmunta, w Kościele Świętego Krzyża, w którym przechowywane jest serce Szopena. Wymienione miejsca często znane były jedynie z telewizyjnych przekazów i wiadomości. Teraz znalazły się na wyciągnięcie ręki.

Drugi dzień przeniósł nas w atmosferę „zmęczonego miasta”. Muzeum Powstania Warszawskiego pokazuje nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej  w 1944 roku. Twórcom muzeum udało się czytelnie opowiedzieć o przeszłości i oddać klimat tamtego czasu.

Jednak o tym, że Warszawa stanowi przede wszystkim centrum życia politycznego i państwowego, przypomnieliśmy sobie, obserwując czwartkowe uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza          z udziałem ministra obrony narodowej, harcerzy, kombatantów i młodzieży szkolnej. Upamiętniały one 81. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego oraz 46. rocznicę śmierci gen. Władysława Andersa.
            Po pysznym obiedzie znalazła się chwila na relaks w promieniach majowego słońca, w ogrodzie na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Warto wspomnieć, że ogród jest jednym z największych i najpiękniejszych miejsc tego typu w Europie. Po południu czekała kolejna atrakcja – zgłębianie wiedzy poprzez zabawę. Liczne eksponaty w Centrum Nauki Kopernik zachęcały do samodzielnego eksperymentowania. Na szczególną uwagę zasługują tam dwa miejsca - Teatr Wysokich Napięć oraz Teatr Robotyczny. Ten pierwszy przybliża zwiedzającym świat elektryczności. Niektórzy na własnej skórze doświadczyli, jak włosy stają im dęba. Impulsy elektryczne są odpowiedzialne za działanie naszych mięśni i mózgu, czyli za procesy związane z życiem i myśleniem. W drugim widz ogląda nietypowe przedstawienie, w którym aktorami są humanoidalne „człekokształtne” roboty.  Humorystyczny spektakl oparty na prozie Lema ukazuje współczesnego człowieka. Bogaty we wrażenia dzień zakończyła wizyta w planetarium i seans o czarnych dziurach.

            Trzeci dzień to obowiązkowe zdjęcia przed Stadionem Narodowym. Wspaniałym zwieńczeniem wycieczki był spacer po dwóch kompleksach pałacowo-parkowych - XVIII-wiecznych Łazienkach Królewskich, z pięknym pałacem Na Wodzie, amfiteatrem i pomnikiem Fryderyka Szopena i rezydencji króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie.