Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

WYCIECZKA DO WARSZAWY

 

W dniach 6-8 maja 2014 roku odbyła się  wycieczka do Warszawy. Wzięli w niej udział uczniowie klas II i III szkoły zawodowej. Dla wielu z nich była to pierwsza wycieczka do stolicy naszego kraju.  Już przy wjeździe do Warszawy powitał nas widok Pałacu Kultury i Nauki i otaczających go wieżowców, który towarzyszył nam przez 3 dni przemieszczania się po mieście.

Program zwiedzania był bardzo intensywny i obejmował te miejsca, które są charakterystyczne dla Warszawy. Ciekawym i pilnie strzeżonym miejscem był Sejm, gdzie mieliśmy możliwość zwiedzenia Sali obrad i korytarzy, po których poruszają się posłowie i skąd nadawane są relacje telewizyjne.

Następnie przenieśliśmy się w świat samodzielnego eksperymentowania – do Centrum Nauki Kopernik. Jest to największe w Polsce centrum nauki, gdzie na  sześciu  wystawach  stałych, a także w Teatrze  Wysokich Napięć oraz Teatrze  Robotycznym   mogliśmy wykonywać różne doświadczenia z dziedziny fizyki, chemii, biologii i nauk pokrewnych.

W drugim dniu zwiedzania wybraliśmy się z wizytą do króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na Zamek Królewski.  Odbyliśmy ciekawą lekcję muzealną, podczas której zwiedziliśmy apartamenty królewskie – te oficjalne jak i prywatne i dowiedzieliśmy się, jak wyglądało życie w czasach panowania króla Stasia. Dopełnieniem tej wizyty było zwiedzanie Łazienek Królewskich. 

W naszym programie zwiedzania nie mogło zabraknąć również Starego Miasta, jego uliczek, Katedry, Rynku oraz Placu Gnojnego, skąd roztacza się piękna panorama miasta. Dzięki hojności Rady Rodziców mogliśmy poczęstować się pysznymi lodami. Widzieliśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, pałac Prezydencki na krakowskim Przedmieściu jak również rezydencję Belweder.

Ciekawą atrakcją był wjazd na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki, zwanego popularnie Pekinem oraz przejażdżka metrem na Plac Wilsona, skąd przeszliśmy do Kościoła św. Stanisława Kostki. Obok kościoła, w którym odprawiał Msze św. pochowany jest ks. Jerzy Popiełuszko.

Trzeci dzień to kolejne zwiedzane miejsca, m.in. Ogrody na dachach biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Stadion Narodowy, niestety tylko z zewnątrz, ogrody Zamku Wilanów oraz potężna Świątynia Opatrzności Bożej.

 Miłą niespodziankę sprawili nam uczniowie, którzy w drodze powrotnej podziękowali ułożonym przez siebie tekstem odczytanym przez Kasię Kostrz  i piosenką. Oto fragment tego podziękowania:  „Drodzy Nauczyciele, dziękujemy za miłe i ciekawe trzy dni spędzone z nami, za atrakcje, za troskę, a panu Kierowcy  za cierpliwość kiedy na nas czekał. Nie zapomnimy o tej wycieczce i o tym, jak się nami opiekowaliście”.

Dziękujemy Stowarzyszeniu Wielkie Serce, które pokryło większą część kosztów wyjazdu i pobytu jak również Radzie Rodziców.