Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

WYDARZENIA W INTERNACIE W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

 

SPOTKANIE WIELKANOCNE

 

     Tradycja uroczystego obchodzenia Świąt Wielkiej Nocy tzw. „jajeczka” w naszym internacie ma już wieloletnią tradycję. Wszyscy mieszkańcy” drugiego domu” spotykają się przy suto zastawionym i pięknie ozdobionym stole. Zawsze panuje doskonała atmosfera, wspaniałe humory i jeszcze lepsze apetyty na tradycyjne przysmaki. Każdy z biesiadników ma swój udział w przygotowaniach do spotkania. Jedni pomagali w ramach praktyk w kuchennych pracach, inni dekorowali salę i pomieszczenia w internacie a ci którzy mają żyłkę artystyczną, wykonywali ozdoby i elementy dekoracji. Tak więc, można z cała pewnością stwierdzić, że znowu Wielkanocnej tradycji stało się zadość!

 

   

 

__________________________________

ZAJĘCIA KULINARNE - KONKURS NA NAJLEPSZĄ PIZZĘ

 

     Już po raz drugi w tym roku szkolnym został urządzony konkurs kulinarny dla młodzieży. Tym razem – po sałatkach – przyszedł czas na pizzę. Zajęcia rozpoczęły się od dyskusji na temat zdrowego żywienia, oraz pytania, czy uważane za posiłki niezdrowe pizze, hamburgery, czy hot-dogi można przyrządzić w sposób dobry dla naszych organizmów. Po dyskusji przedstawiono nowe doniesienia na temat piramidy żywienia, podkreślono znaczenie ruchu w naszym życiu.

    Potem przyszedł już czas na wyczekiwane przygotowywanie zdrowej pizzy. Młodzież w czterech grupach komponowała składniki, które uważała za najzdrowsze, ale i najsmaczniejsze. Paru śmiałków zdecydowało się nawet na eksperymenty z rucolą;)

    Przyrządzanie, pieczenie, doprawianie, a następnie już tylko pałaszowanie i dokładki :) Jury złożone z pana Leszka, pana Patryka i pani Marianny postanowiła docenić wszystkie kompozycje smakowe. O tym, jak nasze pyszności wyglądały możesz przekonać się patrząc na zdjęcia, a o to jak smakowały, musisz już spytać naszą cudowną młodzież;)

 

__________________________________

ZAJĘCIA WARSZTATOWE "PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA"

 

     W miesiącu styczniu młodzież z Internatu uczestniczyła w zajęciach z pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzonych przez wychowawców: pana Marka Franaszka, Lecha Wysockiego i Panią Martę Mysior.

    Celem warsztatów było poszerzenie wiedzy i rozwinięcie umiejętności wychowanków we wzywaniu służb ratunkowych i w udzielaniu pierwszej pomocy, a także uświadomienie, jak ważna jest szybka i prawidłowa interwencja w ratowaniu zdrowia i życia drugiego człowieka.

    Zajęcia poprzedzone były prezentacją multimedialną dotyczącą pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Następnie wyświetlony został film instruktażowy, w którym młodzież mogła sprawdzić swoją wiedzę udzielając prawidłowych odpowiedzi do filmu. Po część teoretycznej nastąpiła części praktyczna. Każdy uczestnik miał możliwość (wg wcześniejszych instrukcji) przećwiczyć na fantomie resuscytację krążeniowo oddechową z użyciem defibrylatora AED. Udział w zajęciach sprawił młodzieży ogromną radość. Chętnie i z dużym, zaangażowaniem wykonywali ćwiczenia.

 

   

 

__________________________________

TŁUSTY CZWARTEK

    Tłusty czwartek to nie tylko dzień objadania się pączkami, ale okazja do świetnej zabawy. Tak właśnie było 4 lutego na Szwedzkiej 42. Piękne stroje i makijaże, głośna muzyka, zabawy i konkursy oraz bardzo dobre humory były gwarancją, że w tym dniu nikt nie będzie sam. Podsumowując to wydarzenie możemy z całą pewnością stwierdzić, że zakończenie karnawału będzie miło pamiętane przez wszystkich wychowanków internatu i zaproszonych gości.

 

 

__________________________________

 

MIKOŁAJKI W INTERNACIE

    Nieco później, bo 9 grudnia z wizytą zawitał do nas Św. Mikołaj ze swoim orszakiem. Na spotkanie stawili się wszyscy mieszkańcy internatu, chociaż nie wszyscy zasłużyli na prezenty. Dla nich Mikołaj miał rózgę, którą nieco pogroził, ale ponieważ był w dobrym humorze, więc paczuszki trafiły dla tych trochę nieposłusznych.

    Dobry humor udzielił się wszystkim wychowankom i ich opiekunom, co pięknie wybrzmiało w zaśpiewanych kolędach na pożegnanie tak oczekiwanego Gościa. A więc do przyszłego roku Drogi Mikołaju!

 

__________________________________

DBAMY O KONDYCJĘ - ŚCIANKA WSPINACZKOWA

    W ramach zajęć sportowych, a także przygotowań do zawodów rowerowych konieczne jest podczas zimy uprawianie także innych dostępnych sportów, które uruchomią wszystkie nasze mięśnie. W zgodzie z tą zasadą udaliśmy się 24 listopada na zajęcia na ściankę wspinaczkową. Pod czujnym okiem instruktorów – a w zasadzie instruktorek – młodzież wspinała się na ścianki o różnych poziomach trudności. Wszyscy – mimo początkowych obaw i lęków – dali sobie wyśmienicie radę, a część załapała apetyt na dużo, dużo więcej… no więc co, zobaczcie i dołączcie do nas – zapraszamy na następne zajęcia, które na pewno odbędą się jeszcze w tym roku.

 

 

 

__________________________________

ZABAWA ANDRZEJKOWA

    Zabawa, zabawa! Listopad to tradycyjna impreza andrzejkowa w internacie. Wróżbom, konkursom, tańcom nie było końca! Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy młodzież z internatu z ul. Zamoyskiego. Bawili się z nami świetnie, co zresztą widać na zdjęciach;) Oprócz tradycyjnego lania wosku, oraz wróżbie z butami nasze dyżurne czarownice i czarownicy przewidywali przyszłość, najbliższe miłości, wycieczki, sukcesy w różnych dziedzinach życia. Bawiliśmy się też w zabawę z brakującym krzesłem, z przechodzeniem pod drążkiem, czy w tańczenie zumby, i wiele, wiele innych. Ale zamiast opowiadać, zobaczcie sami:

 

   

__________________________________

SPOTKANIE Z JUSTYNĄ STECZKOWSKĄ

21 października 2015 roku młodzież miała możliwość uczestniczyć w spotkaniu z wybitną polską artystką Justyną Steczkowską. Spotkanie było zorganizowane z okazji wydania przez Panią Justynę nowej, zupełnie innej niż do tej pory, płyty, nagranej wraz z zespołem Cygańskich muzyków. Uczestnikom spotkania przypadła do gustu muzyka z nowej płyty oraz osoba Justyny Steczkowskiej, a nasza młodzież miała szczęście porozmawiać osobiście z artystką zrobić sobie z nią zdjęcie oraz otrzymać niezwykłe zdjęcia z jej autografem. Od tej pory nucimy sobie nowe piosenki wielkiej gwiazdy.   

 

 

__________________________________

KARAOKE W INTERNACIE

    W pochmurny wtorek postanowiliśmy wykorzystać czas na warsztaty piosenki w postaci prawdziwego karaoke. Paleta muzycznych propozycji była olbrzymia, więc uczestnicy mieli wybór od ciężkiego rocka po piosenki z koncertu życzeń. Dla każdego coś miłego! Wszyscy uczestnicy mieli sporo odwagi, aby wystąpić publicznie przed rzeszą swoich koleżanek i kolegów. To tylko wstęp do konkursu ogólnopolskiego, który odbędzie się w kwietniu, ale już teraz wyłaniają się prawdziwe talenty, które będziemy szlifować przez najbliższe miesiące. Ale dziś to przede wszystkim dobra zabawa, sami popatrzcie:

   

__________________________________

ZAJĘCIA KULINARNE

    W listopadzie rozpoczęliśmy cykl zajęć kulinarnych w internacie. Młodzież została zaznajomiona z podstawami zdrowego żywienia, a także z właściwościami zdrowotnymi różnych orientalnych przypraw. Na dzisiejszych zajęciach poznaliśmy: czarnuszkę, sezam, kminek, pestki dyni, oraz słonecznik. Dodatki te zostały wykorzystane w potrawach przygotowywanych przez samą młodzież: różne rodzaje sałatek warzywnych na bazie ogórka, pomidora, cebuli, rzodkiewki, papryki, zielonego koperku i pietruszki. Mała część nasionek została także użyta jako przyprawa i ozdoba zapiekanych we francuskim cieście kiełbasek. Użyte francuskie ciasto było typu light o zmniejszonej ilości tłuszczu. Każda grupa jadła swoje wyroby. Wszyscy prosili wiele razy o dokładkę, a o termin następnych warsztatów kulinarnych młodzież dopytuje już od momentu zakończenia konsumpcji :)

   

__________________________________

ŚWIĘTO KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ CZYLI DZIEŃ NAUCZYCIELA

    Piękne wiersze i życzenia połączone z występem artystycznym naszej młodzieży zostały przygotowane dla wychowawców i wszystkich pracowników Internatu. Wzruszeniom i rozbawieniu nie było końca… Wszystkim podobał się występ, a ciasto – upieczone przez Panią Basię z kuchni smakowało wybornie. Każdy z Wychowawców i Pracowników Internatu otrzymał piękne i własnoręcznie, przez młodzież, upieczone serce piernikowe.    

   

__________________________________

SAMORZĄD W NASZYM INTERNACIE

    Samorząd to grupka ludzi wybrana na przełomie września i października  przez wychowanków i wychowawców internatu w tajnych wyborach. Wybrana po to, by działać, pracować i tworzyć… robić wszystko, by w internacie żyło się lepiej.

A kto tak pracuje i działa? Otóż…

PRZEWODNICZĄCA: Monika Kruczyńska

ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEJDarek Bil

 SEKCJA KULTULARNO-ROZRYWKOWA: Ela Polak, Dominik Pindel, Irek Łoboda, Natalia Stachowicz

SEKCJA SPORTOWA: Piotrek Dudzik, Wiesiu Palowski, Kuba Palka

SEKCJA PORZĄDKOWA: Marzena Guzdkiewicz, Celia Hadław, Mateusz Ziernicki, Jacek Bubka

Opiekunami Samorządu są Panie: Anna Michorczyk, Marta Mysior i Marianna Rozciecha - Stobiecka

 

__________________________________

SZALEŃSTWA W WODZIE W AQUA-PARKU

    Jak co roku w sezonie jesienno-zimowym młodzież Internatu zaczęła sezon gier i zabaw w wodzie na terenie Parku Wodnego w Krakowie. Nie tylko nauka pływania, ale także zjeżdżanie na zjeżdżalniach, wchodzenie na ścianki wspinaczkowe, chodzenie po bojkach, a także akrobacje wodne to tylko część atrakcji, z których korzystaliśmy. Młodzież była zachwycona, wszyscy dopytują o termin następnej wycieczki do tego centrum atrakcji. Ale dość słów – niech zdjęcia same zobrazują.

 

 

__________________________________

PRZYGOTOWANIA DO ZAWODÓW ROWEROWYCH

    W internacie trwają przygotowania do zawodów rowerowych, które odbędą się na wiosnę. Co wtorek młodzież chętnie uczestniczy w zajęciach – zarówno teoretycznych (podstawy jazdy rowerem, bezpieczeństwo, uwagi techniczne i wydolnościowe), jak i – przede wszystkim – praktycznych.

    Młodzież jeździ na rowerach w różnorodnym terenie – pola, łąki, lasy, ćwiczy podjeżdżanie, zjazdy, hamowanie. Podczas zimy treningi będą kontynuowane w formie biegów, jak i zajęć na siłowni. Wszyscy chętnie i ambitnie podchodzą do wyzwania.

    Zapraszamy młodzież szkolną i zmierzenia się z naszą drużyną w zawodach majowych;)