Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

WYDARZENIA W INTERNACIE

W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

 

„NIEZWYKŁA CODZIENNOŚĆ” Samorządowego Przedszkola Nr 2 widziana oczami młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego Nr 1

 

    Mieliśmy okazję pracować metodą projektową w ramach ogólnopolskiego programu „Młody Obywatel”, w ścieżce: Reportaż po sąsiedzku. Nasze działania trwały od listopada 2016r, a zakończyły się w lutym 2017r. Stworzyliśmy reportaż pod tytułem „Niezwykła codzienność” https://www.youtube.com/watch?v=IZvbYhgM3mA, który opowiadał o przedszkolakach z Samorządowego Przedszkola Nr 2 w Krakowie przy ulicy Twardowskiego.

    Program „Młody obywatel” to program, który duży nacisk kładzie na rozwijanie działalności społecznej i samorządowej, a także na samodzielność w podejmowaniu decyzji i wszelkich działaniach, które postanowiliśmy realizować. Wszystko robiliśmy sami, pod czujnym, ale dyskretnym okiem pani Anny Michorczyk, która jest naszym wychowawcą w Internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego Nr 1 w Krakowie.

    Dzięki temu programowi zdobyliśmy nowe doświadczenia, nowych - małych - przyjaciół oraz zdolności do robienia tego typu reportaży. Przez czas, gdy reportaż był przygotowywany spotykaliśmy się niemal codziennie, by omówić rzeczy ogólne i szczegółowe, także mieliśmy warsztaty z Panią Basią, (trenerką z Centrum Edukacji Obywatelskiej),która przybliżyła nam tajniki „Młodego obywatela” od strony praktycznej.    

    Czas projektu to był niezwykły czas: spędzaliśmy wspólnie z przedszkolakami dużo czasu, bawiąc się z nimi i ucząc, robiliśmy przy tym mnóstwo zdjęć i filmików. To właśnie z nich powstał w/w reportaż, który premierowy pokaz miał 22.02.2017 r. podczas spotkania zorganizowanego przez nas dla rodziców, przedszkolaków, dyrekcji Przedszkola i naszego Ośrodka oraz zaproszonych innych Gości. Podczas tego spotkania, oprócz prezentacji „Niezwykłej Codzienności”, mieliśmy okazję poprowadzić zabawy integracyjne dla wszystkich uczestników spotkania oraz przekąsić małe co nieco, które sami przygotowaliśmy.

    Cieszymy się, że nasza praca i zaangażowanie nie poszły na marne i spotkały się z fantastycznym przyjęciem. Już wspólnie snujemy plany na dalszą współpracę instytucji z dwóch „różnych światów”.

 Grupa projektowa „Młodego obywatela”

ze SOSW Nr 1 w Krakowie

- Ewa, Natalia, Agnieszka, Patrycja,

Karolina, Jakub, Wiesław, Darek

 

__________________________

WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

    Niemal wszyscy mieszkańcy internatu wraz z dużą częścią wychowawców 9 grudnia pojechali na weekendową wycieczkę do Wrocławia. Program wycieczki był bardzo napięty i został przez nas prawie w całości zrealizowany. Widzieliśmy: Panoramę Racławicką, Zoo wraz z nowym kompleksem AFRYKARIUM, najnowocześniejsze muzeum wody – Hydropolis, pięknie udekorowany i- świąteczny już - Wrocławski Rynek. Komfortowo podróżowaliśmy pociągiem PKP Intercity. Nocleg i zakwaterowanie mieliśmy w zaprzyjaźnionym wrocławskim SOSW Nr 11 i mimo, że przyjęto nas tam bardzo życzliwie, cieszyliśmy się wracając, w niedzielne popołudnie, do naszego internatu. Wracaliśmy jak do domu…

 

 

__________________________

INTEGRACJA MIESZKAŃCÓW INTERNATU

    Jak zwykle i jak tradycja każe wszyscy wychowankowie: tak „starzy” jak i „nowi” mieli okazję poznać się w przyjemnych okolicznościach internackiej przyrody oraz podczas konsumpcji pysznego kurczaka i kiełbasek.

    Były także konkursy i mini zawody w różnych i dziwnych konkurencjach takich jak np. karmienie kisielkiem na ślepo oraz konsumpcja wiszących pączków na czas. Jednym słowem było wesoło i miło tym bardziej, że pogoda dopisała – było cieplutko i słonecznie.