Z POLSZCZYZNĄ ZA PAN BRAT

Język polski należy do dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Jest głównym nośnikiem polskiej kultury wraz z jej wartościami. Umożliwia ich przekazywanie oraz utrwalanie w dziełach literackich, naukowych, a także w przysłowiach. Miłośnicy mowy ojczystej mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w 11. konkursie wiedzy o języku i wykazać się dbałością o jego kulturę.

Z krótkiej prezentacji dowiedzieli się m.in. o liczbie użytkowników polszczyzny, jej początkach i historii, istotnym miejscu zapożyczeń w kulturze polskiej. Znaleźli odpowiedź na pytanie, jaki jest wkład innych nacji w rozwój polskiego. Okazuje się bowiem, że nie istnieje „czysty” język narodowy. Ratusz, kajzerka, fontanna, pomidor, bagaż, bukiet, wizyta, trener, mikser, keczup, relaks i dżinsy – to kilkanaście przykładów wyrazów zaczerpniętych z niemieckiego, włoskiego, francuskiego, angielskiego bądź amerykańskiego.

A tak wyglądały niektóre z tegorocznych zadań:
— Opad atmosferyczny w postaci bryłek lodu lub stary zniszczony przedmiot, pojazd.
— O które wyrazy chodzi, mające identyczne brzmienie, ale różniące się pod względem pisowni i znaczenia?
— Słowa, które lubią trzymać się razem. Z jakimi formami rzeczowników łączy się czasownik wzbudzić? Co można wzbudzić? Zainteresowanie, strach, gniew, szacunek.
— Którego wyrazu należy użyć w zdaniu zgodnie z kontekstem?
— Zobacz jakie ładne dziecinne/dziecięce ubrania.

Laureaci:

– Natalia Przybyło (I miejsce, mistrz frazeologii)
– Jakub Krawczyk (II miejsce)
– Mateusz Gawlikowski (III miejsce, mistrz ortografii i interpunkcji)
– Wyróżnienie – Antoni Kozicki

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców, która ufundowała nagrody i upominki.