Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

SZKOŁA PRZYSZŁOŚCI - CYKL LEKCJI OTWARTYCH

    Realizując projekt Erasmus+ "Niepełnosprawny uczeń w holistycznej podróży do Europy przez świat mediów i nowych technologii" oraz cele jakie wyznaczyliśmy sobie w działaniach Specjalnego Ośrodka odbył się cykl lekcji otwartych połączony z warsztatami dla nauczycieli.

    Panie Beata Adamczyk i Agnieszka Dyląg przygotowały zajęcia dla uczniów Szkoły Branżowej i Przysposabiającej do Pracy z udziałem nauczycieli, podczas których zademonstrowały w praktycznej formie aplikacje takie jak: KAHOOT!, Learning Apps, Edupuzzle, Voki, QR Generator. Nauczyciele, którzy wcześniej nie korzystali z prezentowanych narzędzi mogli włączyć się do pokazywanych gier, czy zabawy w skanowanie kodów QR; była to też świetna okazja do odwrócenia ról. Teraz to uczniowie okazali się cierpliwymi i kompetentnymi nauczycielami, na przykład gdy trzeba było pomóc w wyszukiwaniu i instalowaniu aplikacji na telefonach komórkowych. Dla wszystkich było to niezwykle inspirujące szkolenie.

    Pani Beata i Agnieszka wyjaśniły jak samodzielnie tworzyć gry korzystając z dostępnych w Internecie aplikacji. Do dzielenia się swoimi umiejętnościami włączyli się też inni obecni pedagodzy. Pani wicedyrektor Sylwia Ciężkowska opowiedziała o narzędziu Prezi do tworzenia wyjątkowych prezentacji, a pani Jagoda Połatyńska pokazała jak korzystać z aplikacji Canva do projektowania zaproszeń i i dyplomów.

    Spotkanie zakończyła dyskusja na temat bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu i przyszłości szkoły: czy będzie ona bardziej cyfrowa czy może biorąc pod uwagę wrażliwość młodych mózgów na działanie bodźców cyfrowych, szkoła przyszłości będzie miejscem wolnym od elektroniki, gdzie umysłu młodego człowieka odpoczywa od nadmiaru bodźców?