Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

JOB SHADOWING - OŚRODEK SAINT JOHN OF GOD COMMUNITY SERVICES W IRLANDII

 

    W dniach 12 - 18 maja 2019 roku dyrekcja SOSW nr 1 w Krakowie wraz z dwójką nauczycieli uczestniczyła w projekcie pt. "Niepełnosprawny uczeń w holistycznej podróży do Europy przez cyfrowy świat mediów i nowych technologii" w Irlandii. W ramach programu Erasmus+ przez okres siedmiu dniu uczestnicy obserwowali pracę irlandzkich nauczycieli, terapeutów, pracowników socjalnych. Pobyt obejmował zagadnienia dotyczące regulacji prawnych i systemowych kształcenia oraz rehabilitacji zawodowej osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podczas pobytu nauczyciele brali udział w tzw. zajęciach jobshadowingu - całodziennej pracy w wybranych placówkach organizacji Saint John of God Community Services. Dzięki zaproszeniu i uprzejmości pana Petera Fanthoma i pani Joanne.O'Malley mogliśmy podpatrzeć pracę irlandzkich kolegów i koleżanek. Pracę, której przyświeca pięć podstawowych zasad:

HOSPITALITY - RESPECT - JUSTICE - COMPASSION - EXCELLENCE

    Organizacja SJOG prowadzi szkoły specjalne, ośrodki opieki dziennej, ośrodki opieki dla osób ze spektrum autyzmu, świetlice terapeutyczne the HUB oraz wiele innych działań wspomagających samodzielne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych intelektualnie. Wysiłki zmierzają do jak największego stopnia usamodzielnienia podopiecznych poprzez naukę oraz szeroko rozumianą rehabilitację. Interesującym rozwiązaniem było dla nas funkcjonowanie tzw. "supported flats" - domów, w których niepełnosprawni mieszkają samodzielnie otrzymując wsparcie mentora tzw. keyworkera.

    Prezentowane technologie, metody i techniki pracy nie tylko wzbogaciły nas o nowe doświadczenia, ale stały się również inspiracją do ustawicznego doskonalenia zawodowego. Z pewnością doświadczenie z tej podróży przełoży się na lepszą edukację, terapię naszych wychowanków oraz podniesie jakość usług świadczonych w naszym ośrodku.

Szczegółowe dni wizyty opisane są na naszym facebooku.