Stowarzyszenie "Wielkie Serce"

Stowarzyszenie na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1

KONTAKT

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1
ul. Barska 45
30 - 307 Kraków

tel/fax  12-266-29-67

 

 

STAŻ ZAWODOWY W NIEMCZECH

 

    W dniach od 30 marca do 13 kwietnia 2019 roku grupa uczniów naszej szkoły odbywała zagraniczne praktyki zawodowe w Niemczech, w ramach europejskiego programu Erasmus+ uczniowie zawodu pracownik pomocniczy obsługi hotelowej realizowali projekt pt. „Nabywanie kompetencji zawodowych i mobilność wsparciem w wyrównywaniu szans zawodowych młodzieży”.

 ERASMUS to program UNI EUROPEJSKIEJ w dziedzinie edukacji, szkolenia, młodzieży oraz sportu. Dzięki programowi ERASMUS+ osoby uczące się zawodu mogą zdobywać doświadczenie zawodowe oraz podwyższać swoje umiejętności językowe.

 Podczas dwutygodniowego pobytu uczniowie zdobywali praktyczne doświadczenie zawodowe w niemieckim ośrodku Internationaler Bund Berlin Mitte gGmbH w mieście Jena.  W ramach projektu uczestniczyli w zajęciach z języka niemieckiego, zajęciach kulturowych i pedagogicznych przygotowujących ich do wyjazdu. Projekt gwarantował zakwaterowanie, transport, przejazdy lokalne, ubezpieczenie, kieszonkowe oraz pełną opiekę pedagogiczną. Uczniowie biorący udział w projekcie musieli wykazać się dobrymi wynikami w nauce, zachowaniu oraz wybitnymi umiejętnościami zawodowymi.

  Uczniowie biorący udział w praktykach:

Mateusz Larysz

Dominika Biernat

Katarzyna Bobek

Maciej Wadowski

Aleksandra Górka

 Program stażu obejmował zagadnienia związane z pracą w hostelu, hotelowej restauracji oraz na warsztatach gastronomicznych. Uczniowie poznali niemieckie standardy wykonywania zadań zawodowych. Praca praktykantów oceniana była przez niemieckich instruktorów. Pobyt obejmował również udział w wielu zajęciach turystycznych i imprezach kulturalnych.

 W dniu 7 kwietnia 2019 roku uczniowie odbyli wycieczkę do miasta Weimar (miasto z którym związani byli m.in. Goethe, Schiller). Uczniowie odbyli wycieczkę do parku kreatywności i fantazji IMAGINATA (http://imaginata.de/stationenpark/) W czasie wolnym uczniowie mieli do dyspozycji świetlicę, piłkarzyki, boisko – piłka nożna, koszykówka, stół do tenisa stołowego. Na zakończenie praktyki uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności.